FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$568.00 each / $2,272.00 Set of 4
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Arena |
| Wheel Model | Hustle |
| Wheel Size | 22x10 |
| Wheel Diameter | 22 Inch |
| Wheel Width | 10 Inches |
| Wheel Stance | Very Aggressive |
| Wheel Offset | -18mm |
| Wheel Backspacing | 4.791 Inch, 121.7mm |
| Wheel Style | Simulated Beadlock |
| Wheel Color | Bronze, Gold, Copper |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 8 x 165.1mm (8 x 6.5-Inch) |
Arena Hustle Smoked Bronze Center with Satin Black Lip 8-Lug Wheel; 22x10; -18mm Offset The warm bronze tone delivers a unique, motorsport-inspired aesthetic that gives any truck a standout presence. The Hustle Smoked upholds Arena's reputation for delivering wheels that balance visual impact with reliable build quality. This wheel is a solid choice for truck owners who want to upgrade their look without compromising on durability.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
The 22x10 Arena Hustle Smoked Bronze Center with Satin Black Lip 8-Lug Wheel; 22x10; -18mm Offset is completed in a striking bronze finish with a satin black lip. For durability and looks, there is a clear coat that can handle the rigors of the road.
Application This Arena Hustle Smoked Bronze Center with Satin Black Lip 8-Lug Wheel; 22x10; -18mm Offset features a backspacing of 4.791 Inch, 121.7mm and a bolt pattern of 8 x 165.1mm (8 x 6.5-Inch), ensuring a precise and secure fit. These specifications work together to support proper alignment and driving stability. It is designed to fit 2007-2010 Silverado 3500 HD SRW models and is sold individually.
Arena A109220082N01815
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2007-2014 Silverado 3500 with 22x10 -18mm Wheels