FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$316.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | AMP |
| Tire Model | Terrain Pro A/T |
| Tire Type | All-Terrain |
| Tire Size | 34" - 315/70R17 |
| Tire Diameter | 34 |
| Tire Load Index | 121 (3197 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | D |
| Tire Tread Depth | 15/32" |
| Tire Revs Per Mile | 587 |
| Tire Speed Rating | (R) Up to 106mph |
| Tire Weight | 67 |
| Wheel Diameter | 17 |
Description. The all-new AMP Terrain Pro A/T delivers a longer tread life and withstands demanding environments. With deep, multi-function tread grooves it provides enhanced traction in a wide variety of conditions while delivering a smooth and controlled ride. A broad selection of sizing and a 60,000 mile warranty drive the Terrain Pro A/T to be the leader of the pack.
AMP 315-7017AMP/CA2
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Sponsored