FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$336.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | AMP |
| Tire Model | Mud Terrain Attack |
| Tire Type | Mud-Terrain |
| Tire Size | 33" - 305/55R20 |
| Tire Diameter | 33 |
| Tire Load Index | 121 (3197 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | D |
| Tire Tread Depth | 19/32" |
| Tire Revs Per Mile | 604 |
| Tire Speed Rating | (Q) Up to 99mph |
| Tire Weight | 68.35 |
Description. The AMP Terrain Attack M/T was designed to perform in the most extreme conditions while offering improved grip and handling for better on-road performance. The 3-ply “A” logo side wall provides biting edges that provide outstanding grip in mud, rock, sand, snow and more. A full range of sizes up to 40 inches tall, the Terrain Attack M/T will conquer anything in its path.
AMP 305-5520AMP/CM2
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box