FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$342.00 each / $1,368.00 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | American Racing |
| Wheel Model | Baja |
| Wheel Size | 17x9 |
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Offset | 12mm |
| Wheel Backspacing | 5.472 Inch, 139mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Silver |
| Wheel Finish | Polished, Mirrored |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 139.7mm (5 x 5.5-Inch) |
| Wheel Weight | 26.42 |
| Wheel Hub Bore Size | 108mm |
AR172 Baja Series Wheel. American Racing's AR172 Baja Series Wheel features a classic 8-hole design with a stepped outer lip for rugged good looks. An American Racing branded center cap is included. This AR172 Baja Series Wheel is perfectly suited for both street and off-road applications.
Polished Finish. This American Racing Wheel features a high quality, bright polished finish for a classic appearance that will make everyone stop and stare with envy. This Wheel does not have a protective finish and will tarnish. It is important to take proper care of this wheel.
One-Piece Cast Aluminum. American Racing's One-Piece Wheels are manufactured using gravity casting. Gravity casting is the process of pouring molten aluminum alloy into a wheel mold or form utilizing the earth's own gravity to help fill the mold. The result is a strong, durable wheel that has the same good looks as a more expensive wheel, at a fraction of the price.
Application. This American Racing AR172 Baja Polished 5-Lug Wheel; 17x9; -12mm Offset is designed to fit 2005-2011 Dodge Dakota. Sold individually.
American Racing AR1727985
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2005-2011 Dakota with 17x9 12mm Wheels