FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$886.00 each / $3,544.00 Set of 4
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | American Force |
| Wheel Model | 09 Liberty SS |
| Wheel Size | 20x9 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Offset | 0mm |
| Wheel Backspacing | 5 Inch, 127mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Silver |
| Wheel Finish | Polished, Mirrored |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 8 x 170mm (8 x 6.69-Inch) |
| Wheel Weight | 48.5 |
| Wheel Hub Bore Size | 125.10mm |
American Force 09 Liberty SS Polished 8-Lug Wheel; 20x9; 0mm Offset - Enhance your vehicle's aesthetic with this beautifully designed wheel. Its elegant finish and sleek design complement various vehicle styles, making it a perfect choice for car enthusiasts seeking a balance of elegance and robustness.
The 20x9 American Force 09 Liberty SS Polished 8-Lug Wheel is polished to a bright brilliant shine for an impressive appearance that will make everyone stop and stare with envy.
One-Piece Forged Aluminum Construction. This wheel is manufactured from a solid block of 6061 aluminum that under extreme temperature and pressure takes the shape of the wheel mold. This makes the metal denser, more uniform and stronger when compared to a standard cast wheel. The wheel is then precisely CNC machined into its final shape.
Application. This American Force 09 Liberty SS Polished 8-Lug Wheel; 20x9; 0mm Offset, with a backspace of 5 Inch, 127mm and bolt pattern of 8 x 170mm (8 x 6.69-Inch), is designed to fit 2011-2016 models. Sold individually.
American Force AFTC09F25-1-21
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2011-2016 F-350 with 20x9 0mm Wheels