FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$344.00 each / $1,376.00 Set of 4
Save with Open Box
From $206.40
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Vision Wheel |
| Wheel Model | Legend 6 |
| Wheel Size | 17x8 |
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Wheel Width | 8 Inches |
| Wheel Stance | Stock |
| Wheel Offset | 19mm |
| Wheel Backspacing | 5.248 Inch, 133.3mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Chrome |
| Wheel Finish | Polished, Mirrored |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch) |
Vision Wheel Legend 6 Chrome 6-Lug Wheel; 17x8; 19mm Offset: Redefine your vehicle's style with the Vision Wheel Legend 6 Chrome 6-Lug Wheel. This wheel's elegant design and striking finish embody a blend of sophistication and boldness, perfectly complementing a wide array of vehicle aesthetics. Crafted from high-quality materials, it's a testament to durability and style.
One-Piece Cast Aluminum Construction. This wheel is manufactured using gravity casting. Gravity casting is the process of pouring a molten aluminum alloy into a wheel mold or form utilizing the earth's own gravity to help fill the mold. The result is a strong, durable wheel that has the same good looks as a more expensive wheel, at a fraction of the price.
This 17x8 Vision Wheel Legend 6 Chrome 6-Lug Wheel underwent a 3-step plating process that starts with copper, followed by nickel and finally that bright chrome finish that stands out.
Application. This Vision Wheel Legend 6 Chrome 6-Lug Wheel; 17x8; 19mm Offset, with a backspacing of 5.248 Inch, 133.3mm and a bolt pattern of 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch), offers superior alignment and stability. It's precisely engineered to enhance your vehicle's performance. Designed to fit 14-18 Sierra 1500 models, it ensures a perfect fit and impeccable style. Sold individually.
Vision Wheel 141H7883C19
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2014-2018 Sierra 1500 with 17x8 19mm Wheels