FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$449.99 each / $1,799.96 Set of 4
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Q&A, Specs & Installation
| Wheel Model | PR144 |
| Wheel Size | 22x9 |
| Wheel Diameter | 22 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Stance | Stock |
| Wheel Offset | 31mm |
| Wheel Backspacing | 6.22 Inch, 158mm |
| Wheel Style | OE Style |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch) |
Performance Replicas PR144 Gloss Black 6-Lug Wheel; 22x9; 31mm Offset presents a striking balance of style and sophistication. The design of this wheel accentuates the vehicle's appearance, complementing its distinctive character. Its construction reflects the premium quality expected from Performance Replicas.
One-Piece Cast Aluminum Construction. This wheel is manufactured using gravity casting. Gravity casting is the process of pouring a molten aluminum alloy into a wheel mold or form utilizing the earth's own gravity to help fill the mold. The result is a strong, durable wheel that has the same good looks as a more expensive wheel, at a fraction of the price.
This 22x9 Performance Replicas PR144 Gloss Black 6-Lug Wheel is completed in a high-quality gloss black finish that looks sensational. There's a durable clear coat that protects the wheel from the hazards of driving.
Application. This Performance Replicas PR144 Gloss Black 6-Lug Wheel; 22x9; 31mm Offset, with a bolt pattern of 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch), is designed to enhance alignment and driving stability. It is designed to fit the 2019-2026 Sierra 1500 models. Sold individually.
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2019-2026 Sierra 1500 with 22x9 31mm Wheels