FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$388.99 each / $1,555.96 Set of 4
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Mayhem Wheels |
| Wheel Model | Vanquish |
| Wheel Size | 20x10 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 10 Inches |
| Wheel Stance | Aggressive |
| Wheel Offset | -19mm |
| Wheel Backspacing | 4.752 Inch, 120.7mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch) |
Mayhem Wheels Vanquish Gloss Black 6-Lug Wheel; 20x10; -19mm Offset The rich gloss black coating provides a bold, clean aesthetic that pairs well with the styling of any vehicle. As part of the Mayhem Wheels lineup, the Vanquish showcases the brand's dedication to both form and function. This wheel is an excellent choice for drivers looking to elevate their vehicle's appearance with a quality upgrade.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
The 20x10 Mayhem Wheels Vanquish Gloss Black 6-Lug Wheel; 20x10; -19mm Offset is completed in a striking gloss black finish that will be the envy of everyone. For added durability and looks, there is a clear coat that can handle the rigors of the road.
Application This Mayhem Wheels Vanquish Gloss Black 6-Lug Wheel; 20x10; -19mm Offset features a backspacing of 4.752 Inch, 120.7mm and a bolt pattern of 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch), ensuring a precise and secure fit. These specifications work together to support proper alignment and driving stability. It is designed to fit 2014-2018 GMC Sierra 1500 models and is sold individually.
Mayhem Wheels 8119-2137GB-19
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2014-2018 Sierra 1500 with 20x10 -19mm Wheels