FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$109.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Lexani |
| Tire Model | LXHT-206 |
| Tire Type | All-Season |
| Tire Size | 30" - 255/65R17 |
| Tire Diameter | 30 |
| Tire Load Index | 110 (2337 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | SL |
| Tire Tread Depth | 13/32" |
| Tire Revs Per Mile | 673 |
| Tire Speed Rating | (H) Up to 130mph |
| Tire Weight | 30 |
| Wheel Diameter | 17 |
Premium All Season Tire. The Lexani LXHT-206 All Season Tire is designed for SUVs, light trucks, and sport/utility vans. It provides a quiet, comfortable, stable, and responsive driving experience suitable for various road conditions, including wet and wintry environments.
_x000D__x000D_Construction and Appearance. This tire is engineered using advanced computer-designed technology to ensure longevity and superior performance. It features an enhanced shoulder design with lateral tread notches and a rigid center rib, finished with durable black rubber suitable for all-season use.
_x000D__x000D_Installation. Installation of this tire follows standard tire mounting procedures without requiring any special drilling or modifications.
_x000D__x000D_Warranty. Comes with a 50,000 mile limited mileage warranty applicable to P-Metric sizes ONLY. Application. Fits 255/65R17 tire size with no indicated restrictions or exclusions for this fitment.
Lexani LXST2061765050
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Sponsored