FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
-8% $492.19 each / $1,968.76 Set of 4 Was $534.99 each
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Hostile |
| Wheel Model | Lunatic |
| Wheel Size | 20x12 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 12 Inches |
| Wheel Stance | Very Aggressive |
| Wheel Offset | -44mm |
| Wheel Backspacing | 4.768 Inch, 121.2mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 8 x 165.1mm (8 x 6.5-Inch) |
| Wheel Weight | Not Available |
| Wheel Hub Bore Size | 125.20mm |
Hostile Lunatic Asphalt 8-Lug Wheel; 20x12; -44mm Offset - This wheel's elegant design will certainly enhance your vehicle's aesthetic, complementing its luxury and performance. The unique styling of this wheel makes it an ideal choice for a standout quality of your ride, reflecting the premium quality associated with the Hostile brand.
The 20x12 Hostile Lunatic Asphalt 8-Lug Wheel underwent a thorough finishing process that protects your wheel from driving hazards, while looking great in the process.
One-Piece Cast Aluminum Construction. This wheel is manufactured using gravity casting. Gravity casting is the process of pouring a molten aluminum alloy into a wheel mold or form utilizing the earth's own gravity to help fill the mold. The result is a strong, durable wheel that has the same good looks as a more expensive wheel, at a fraction of the price.
Application. This Hostile Lunatic Asphalt 8-Lug Wheel; 20x12; -44mm Offset, with a backspacing of 4.768 Inch, 121.2mm and bolt pattern of 8 x 165.1mm (8 x 6.5-Inch), ensures precise alignment and stable driving. Designed to fit 2003-2009 RAM 3500 SRW models, this wheel is sold individually.
Hostile H124-2012816547BB
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2003-2009 Ram 3500 with 20x12 -44mm Wheels