Installation Time
(approx) 30 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$316.99 each
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Hankook |
| Tire Model | Dynapro MT2 RT05 |
| Tire Type | Mud-Terrain |
| Tire Size | 32" - 265/70R17 |
| Tire Diameter | 32 |
| Tire Load Index | 121 (3197 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | E |
| Tire Tread Depth | 17/32" |
| Tire Revs Per Mile | 639 |
| Tire Speed Rating | (Q) Up to 99mph |
| Tire Weight | 47 |
Heavy-Duty Off-Road Performance. The Hankook Dynapro MT2 RT05 Tire delivers rugged off-road capability without sacrificing on-road comfort. Designed for adventure enthusiasts, this tire features an aggressive tread and optimized pattern to enhance traction in mud, rock, and rough terrain, while maintaining a surprisingly quiet ride on pavement. It's the perfect balance of durability, grip, and driving comfort.
Construction and Appearance. Built with an extended thicker shoulder featuring angled V-shaped scallops, the Dynapro MT2 RT05 improves grip and deflection in off-road environments. Its wide terrain tread design and connected shoulder blocks add stability and wear resistance. A built-in sidewall bump protector and stone ejectors help guard against punctures and drilling, ensuring long tire life and tough performance in all conditions.
Installation. Installation is straightforward and compatible with standard 17-inch rims. No modifications are necessary when fitting this 265/70R17 tire size.
Application. This Hankook Dynapro MT2 RT05 Tire fits 32-inch tire size to 265/70R17.
Hankook 2020765
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Installation Info
Installation Time
(approx) 30 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
What's in the Box
Sponsored