FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$330.00 each / $1,320.00 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Fuel Wheels |
| Wheel Model | Rail |
| Wheel Size | 17x9 |
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Stance | Aggressive |
| Wheel Offset | 1mm |
| Wheel Backspacing | 5.039 Inch, 128mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Silver |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch) |
| Wheel Weight | 30.36 |
| Wheel Hub Bore Size | 106.10mm |
Fuel Wheels Rail Gloss Silver with Machined Face 6-Lug Wheel; 17x9; 1mm Offset The Fuel Wheels Rail Gloss Silver with Machined Face 6-Lug Wheel; 17x9; 1mm Offset brings precision-machined accents that reveal the raw aluminum beneath for a sharp two-tone look to the table, paired with a crisp, contemporary look that pairs naturally with late-model sport coupes and sedans. Backed by the craftsmanship Fuel Wheels is known for, this wheel is put together to hold up on the road and on the show floor. Mounted up, the set transforms the stance and presence of the vehicle.
The 17x9 Fuel Wheels Rail Gloss Silver with Machined Face 6-Lug Wheel; 17x9; 1mm Offset is completed in a striking gloss silver finish with a steel machined face that will be the envy of everyone. The coating underwent thorough testing to be able to withstand the rigors of driving, while looking amazing.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
Application This Fuel Wheels Rail Gloss Silver with Machined Face 6-Lug Wheel; 17x9; 1mm Offset, with a backspace of 5.039 Inch, 128mm; and bolt pattern of 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch), positions the wheel correctly relative to the brake and suspension components, which helps preserve alignment and predictable driving manners, and is designed to fit 1999-2006 Sierra 1500 models. Sold individually.
Fuel Wheels FC890SD17906801
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 1999-2006 Sierra 1500 with 17x9 1mm Wheels