FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$475.00 each / $1,900.00 Set of 4
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Fuel Wheels |
| Wheel Model | Havoc |
| Wheel Size | 20x9 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Stance | Flush |
| Wheel Offset | 20mm |
| Wheel Backspacing | 5.787 Inch, 147mm |
| Wheel Style | Simulated Beadlock |
| Wheel Color | Silver |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch) |
| Wheel Weight | 37.4 |
| Wheel Hub Bore Size | 106.10mm |
Fuel Wheels Havoc Gloss Silver with Machined Face 6-Lug Wheel; 20x9; 20mm Offset The Fuel Wheels Havoc Gloss Silver with Machined Face 6-Lug Wheel; 20x9; 20mm Offset brings machined face details that add depth and dimension against the darker base finish to the table, paired with a crisp, contemporary look that pairs naturally with late-model sport coupes and sedans. Backed by the craftsmanship Fuel Wheels is known for, this wheel is put together to hold up on the road and on the show floor. Mounted up, the set transforms the stance and presence of the vehicle.
The 20x9 Fuel Wheels Havoc Gloss Silver with Machined Face 6-Lug Wheel; 20x9; 20mm Offset is completed in a striking gloss silver finish with a steel machined face that will be the envy of everyone. The coating underwent thorough testing to be able to withstand the rigors of driving, while looking amazing.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
Application This Fuel Wheels Havoc Gloss Silver with Machined Face 6-Lug Wheel; 20x9; 20mm Offset, with a backspace of 5.787 Inch, 147mm; and bolt pattern of 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch), positions the wheel correctly relative to the brake and suspension components, which helps preserve alignment and predictable driving manners, and is designed to fit 2014-2018 Sierra 1500 models. Sold individually.
Fuel Wheels FC897SD20906820
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2014-2018 Sierra 1500 with 20x9 20mm Wheels