FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$379.00 each / $1,516.00 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Arena |
| Wheel Model | Mission |
| Wheel Size | 17x8.5 |
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Wheel Width | 8.50 Inches |
| Wheel Offset | 25mm |
| Wheel Backspacing | 5.734 Inch, 145.6mm |
| Wheel Style | Simulated Beadlock |
| Wheel Color | Silver |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch) |
| Wheel Weight | 32.72 |
| Wheel Hub Bore Size | 106.10mm |
Arena Mission Gloss Silver Machined 6-Lug Wheel; 17x8.5; 25mm Offset Sporting a gleaming silver finish, this wheel adds a touch of elegance and versatility to any vehicle. The Mission upholds Arena's reputation for delivering wheels that balance visual impact with reliable build quality. This wheel is an excellent choice for drivers looking to elevate their vehicle's appearance with a quality upgrade.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
The 17x8.5 Arena Mission Gloss Silver Machined 6-Lug Wheel; 17x8.5; 25mm Offset is completed in a striking silver finish with steel machined accents. For durability and looks, there is a clear coat that can handle the rigors of the road.
Application This Arena Mission Gloss Silver Machined 6-Lug Wheel; 17x8.5; 25mm Offset features a backspacing of 5.734 Inch, 145.6mm and a bolt pattern of 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch), ensuring a precise and secure fit. These specifications work together to support proper alignment and driving stability. It is designed to fit 2023-2026 Canyon models and is sold individually.
Arena A103178584P02519
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2023-2026 Canyon with 17x8.5 25mm Wheels