FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$485.00 each / $1,940.00 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Arena |
| Wheel Model | Hustle |
| Wheel Size | 20x10 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 10 Inches |
| Wheel Stance | Very Aggressive |
| Wheel Offset | -18mm |
| Wheel Backspacing | 4.791 Inch, 121.7mm |
| Wheel Style | Simulated Beadlock |
| Wheel Color | Bronze, Gold, Copper |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 8 x 165.1mm (8 x 6.5-Inch) |
| Wheel Weight | 51.15 |
| Wheel Hub Bore Size | 125.10mm |
Arena Hustle Smoked Bronze Center with Satin Black Lip 8-Lug Wheel; 20x10; -18mm Offset Featuring an attractive bronze finish, this wheel offers a bold departure from traditional colors on any truck. Built by Arena, the Hustle Smoked reflects the brand's commitment to quality craftsmanship and attention to detail. Whether you're on the job site or out on the trail, this wheel is built to look great and hold up to the demands of your lifestyle.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
The 20x10 Arena Hustle Smoked Bronze Center with Satin Black Lip 8-Lug Wheel; 20x10; -18mm Offset is completed in a striking bronze finish with a satin black lip. For durability and looks, there is a clear coat that can handle the rigors of the road.
Application This Arena Hustle Smoked Bronze Center with Satin Black Lip 8-Lug Wheel; 20x10; -18mm Offset features a backspacing of 4.791 Inch, 121.7mm and a bolt pattern of 8 x 165.1mm (8 x 6.5-Inch), ensuring a precise and secure fit. These specifications work together to support proper alignment and driving stability. It is designed to fit 2003-2009 RAM 3500 SRW models and is sold individually.
Arena A109200082N01815
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2003-2009 Ram 3500 with 20x10 -18mm Wheels