FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$566.00 each / $2,264.00 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Arena |
| Wheel Model | Battle |
| Wheel Size | 22x12 |
| Wheel Diameter | 22 Inch |
| Wheel Width | 12 Inches |
| Wheel Offset | -44mm |
| Wheel Backspacing | 4.768 Inch, 121.1mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Bronze, Gold, Copper |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 8 x 165.1mm (8 x 6.5-Inch) |
| Wheel Weight | 64.68 |
| Wheel Hub Bore Size | 125.10mm |
Arena Battle Smoked Bronze Tint Clear 8-Lug Wheel; 22x12; -44mm Offset The warm bronze tone delivers a unique, motorsport-inspired aesthetic that gives any truck a standout presence. The Battle Smoked upholds Arena's reputation for delivering wheels that balance visual impact with reliable build quality. It complements the bold proportions of a truck, adding a purposeful, upgraded appearance to your setup.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
The 22x12 Arena Battle Smoked Bronze Tint Clear 8-Lug Wheel; 22x12; -44mm Offset is completed in a striking bronze finish. For durability and looks, there is a clear coat that can handle the rigors of the road.
Application This Arena Battle Smoked Bronze Tint Clear 8-Lug Wheel; 22x12; -44mm Offset features a backspacing of 4.768 Inch, 121.1mm and a bolt pattern of 8 x 165.1mm (8 x 6.5-Inch), ensuring a precise and secure fit. These specifications work together to support proper alignment and driving stability. It is designed to fit 2003-2009 RAM 3500 SRW models and is sold individually.
Arena A114222082N04418
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2003-2009 Ram 3500 with 22x12 -44mm Wheels