Installation Time
(approx) 45 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$309.99 each
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Americus |
| Tire Model | Rugged A/TR |
| Tire Type | All-Terrain |
| Tire Size | 35" - 35x12.50R20 |
| Tire Diameter | 35 |
| Tire Load Index | 121 (3197 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | E |
| Tire Tread Depth | 13/32" |
| Tire Revs Per Mile | 585 |
| Tire Speed Rating | (S) Up to 112mph |
| Tire Weight | 63 |
| Wheel Diameter | 20 |
Americus AMD1749
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Installation Info
Installation Time
(approx) 45 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
What's in the Box
Sponsored