FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$2,018.00 each / $8,072.00 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | American Force |
| Wheel Model | B02 Trax SS |
| Wheel Size | 26x14 |
| Wheel Diameter | 26 Inch |
| Wheel Width | 14 Inches |
| Wheel Offset | -73mm |
| Wheel Backspacing | 4.626 Inch, 117.5mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Silver |
| Wheel Finish | Polished, Mirrored |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 8 x 165.1mm (8 x 6.5-Inch) |
American Force B02 Trax SS Polished 8-Lug Wheel; 26x14; -73mm Offset is a wheel that stands out with its refined design and precision finish, making it a perfect match for vehicles that demand a sophisticated yet aggressive appearance.
This 26x14 American Force B02 Trax SS Polished 8-Lug Wheel is polished to a high finish that will make everyone notice. For added protection and good looks, a durable clear coat was used to withstand the rigors of daily driving.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
Application. This American Force B02 Trax SS Polished 8-Lug Wheel; 26x14; -73mm Offset, with a backspacing of 4.626 Inch, 117.5mm and bolt pattern of 8 x 165.1mm (8 x 6.5-Inch), is designed to fit 1994-2002 RAM 3500 SRW models. Sold individually.
American Force AFTQB02D22-1-21
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 1994-2002 Ram 3500 with 26x14 -73mm Wheels