Installation Time
(approx) 1 Hour
Difficulty Level:
Light to Moderate mechanical skill required.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$382.00 each / $1,528.00 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | XD |
| Wheel Model | Monster 3 |
| Wheel Size | 20x9 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Offset | 18mm |
| Wheel Backspacing | 5.709 Inch, 145mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 139.7mm (5 x 5.5-Inch) |
XD Monster 3 Satin Black 5-Lug Wheel; 20x9; 18mm Offset is a wheel that stands out with its refined design and precision finish, making it a perfect match for vehicles that demand a sophisticated yet aggressive appearance.
This 20x9 XD Monster 3 Satin Black 5-Lug Wheel is completed in a high-quality satin black finish that will make everyone notice. For added protection and good looks, there is a durable clear coat that withstands the rigors of daily driving.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
Application. This XD Monster 3 Satin Black 5-Lug Wheel; 20x9; 18mm Offset, with a backspacing of 5.709 Inch, 145mm and bolt pattern of 5 x 139.7mm (5 x 5.5-Inch), is designed to fit 1994-2001 RAM 1500 models. Sold individually.
XD XD85129035718
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Installation Info
Installation Time
(approx) 1 Hour
Difficulty Level:
Light to Moderate mechanical skill required.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
What's in the Box
Tech Guides:
Wheel & Tire Fitments For 1994-2001 Ram 1500 with 20x9 18mm Wheels