Installation Time
(approx) 1 Hour
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$254.99 each
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Venom Power |
| Tire Model | Terra Hunter R/T+ |
| Tire Type | All-Terrain |
| Tire Size | 33" - 305/55R20 |
| Tire Diameter | 33 |
| Tire Load Index | 116 (2756 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | E |
| Tire Tread Depth | 13/32" |
| Tire Revs Per Mile | 623 |
| Tire Speed Rating | (R) Up to 106mph |
| Tire Weight | 55 |
| Wheel Diameter | 20 |
Venom Power TVPRT28
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Installation Info
Installation Time
(approx) 1 Hour
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
What's in the Box
Sponsored