Installation Time
(approx) 30 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$254.85 set
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Features, Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Toyo |
| Tire Model | Open Country H/T |
| Tire Type | All-Terrain |
| Tire Size | 32" - 275/55R20 |
| Tire Diameter | 32 |
| Tire Load Index | 113 (2535 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | SL |
| Tire Tread Depth | 12/32" |
| Tire Revs Per Mile | 633 |
| Tire Speed Rating | (H) Up to 130mph |
| Tire Weight | 41 |
Highway All-Season Versatility. The Toyo Open Country H/T Tire is crafted for light trucks, and crossovers needing dependable highway performance and comfort in all seasons. Engineered to provide excellent braking, consistent handling, and a smooth ride, this tire delivers long-lasting performance and confident year-round traction. Its advanced tread design offers a balance of performance and refinement ideal for daily drivers and long-distance commuters.
Construction and Appearance. The Open Country H/T features a dual sidewall design, allowing you to choose between a sporty or classic appearance. Built with premium all-season compounds and reinforced tread construction, the tire ensures long tread life and even wear. Its carefully engineered pattern maintains traction and stability in a wide range of weather conditions while reducing road noise for a quiet ride.
Installation. Installation is easy and requires no modifications. The tire fits standard 20-inch wheels designed for the 275/55R20 size, making it a direct replacement for compatible vehicles.
Warranty. The Toyo Open Country H/T Tire includes a treadwear warranty of up to 70,000 miles and a 500-mile / 45-day trial offer.
Application. This Toyo Open Country H/T Tire fits 32-inch tire size applications to 275/55R20.
Toyo 364000
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Installation Info
Installation Time
(approx) 30 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
What's in the Box
Tech Guides: