FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$734.00 each / $2,936.00 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Select Precision Alloys |
| Wheel Model | Apollo |
| Wheel Size | 24x10 |
| Wheel Diameter | 24 Inch |
| Wheel Width | 10 Inches |
| Wheel Offset | 20mm |
| Wheel Backspacing | 6.287 Inch, 159.7mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 8 x 165.1mm (8 x 6.5-Inch) |
| Wheel Weight | 71.28 |
| Wheel Hub Bore Size | 117.09mm |
Select Precision Alloys Apollo Glossy Black Wheel; 24x10; 20mm Offset Its deep gloss black finish delivers a sleek, aggressive look that complements the lines of any truck. The Apollo Glossy upholds Select Precision Alloys' reputation for delivering wheels that balance visual impact with reliable build quality. It complements the bold proportions of a truck, adding a purposeful, upgraded appearance to your setup.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
The 24x10 Select Precision Alloys Apollo Glossy Black Wheel; 24x10; 20mm Offset is completed in a striking gloss black finish that will be the envy of everyone. For added durability and looks, there is a clear coat that can handle the rigors of the road.
Application This Select Precision Alloys Apollo Glossy Black Wheel; 24x10; 20mm Offset features a backspacing of 6.287 Inch, 159.7mm and a bolt pattern of 8 x 165.1mm (8 x 6.5-Inch), ensuring a precise and secure fit. These specifications work together to support proper alignment and driving stability. It is designed to fit 2001-2006 Sierra 3500 HD SRW models and is sold individually.
Select Precision Alloys S106240072P2002
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2001-2006 Sierra 3500 with 24x10 20mm Wheels