FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$261.00 each / $1,044.00 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Pro Comp Wheels |
| Wheel Model | Vintage |
| Wheel Size | 17x9 |
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Stance | Flush |
| Wheel Offset | -6mm |
| Wheel Backspacing | 4.764 Inch, 121mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Silver |
| Wheel Finish | Polished, Mirrored |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 139.7mm (5 x 5.5-Inch) |
| Wheel Weight | 25.22 |
| Wheel Hub Bore Size | 106.10mm |
Pro Comp Wheels Vintage Polished 5-Lug Wheel; 17x9; -6mm Offset The Pro Comp Wheels Vintage Polished 5-Lug Wheel combines a sleek, sophisticated design with premium construction that enhances the visual appeal and complements a wide range of vehicle styles. This wheel is perfect for those seeking to make a bold statement while maintaining elegance and robustness.
The 17x9 Pro Comp Wheels Vintage Polished 5-Lug Wheel is completed in a high-quality polished shine finish for an aggressive appearance that will turn heads. This wheel features a durable clear coat that stands up to the hazards of everyday driving.
Application. This Pro Comp Wheels Vintage Polished 5-Lug Wheel; 17x9; -6mm Offset, with a backspace of 4.764 Inch, 121mm; and bolt pattern of 5 x 139.7mm (5 x 5.5-Inch), is designed to fit the 2009-2018 RAM 1500 . The precise specifications of the wheel ensure proper alignment and driving stability, perfectly complementing the vehicle's model. Sold individually.
Pro Comp Wheels PXA1069-7985
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2009-2018 Ram 1500 with 17x9 -6mm Wheels