Installation Time
(approx) 1 Hour
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$316.39 each
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Features, Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Pirelli |
| Tire Model | Scorpion All Season Plus 3 |
| Tire Type | All-Season |
| Tire Size | 32" - 285/45R22 |
| Tire Diameter | 32 |
| Tire Load Index | 114 (2601 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | XL |
| Tire Tread Depth | 12/32" |
| Tire Revs Per Mile | 629 |
| Tire Speed Rating | (H) Up to 130mph |
| Tire Weight | 41 |
| Wheel Diameter | 22 |
All-Season Touring Performance. The Pirelli Scorpion All Season Plus 3 Tire is designed to deliver confident year-round traction for crossovers, and pickups. This tire combines long tread life, responsive handling, and reliable grip in dry, wet, and snowy conditions. Ideal for drivers seeking a smooth and quiet ride with dependable all-weather performance.
Construction and Appearance. Engineered with a redesigned tread pattern and advanced silica-rich compound, the Pirelli Scorpion All Season Plus 3 enhances grip and durability. The internal structure is optimized for even wear and performance, while the symmetrical tread design contributes to reduced road noise and a refined driving experience.
Installation. Installation is straightforward and does not require any special modifications. Most standard tire service centers can mount this tire quickly with standard tools and balancing equipment.
Warranty. This tire is backed by a 70,000-mile limited treadwear warranty.
Application. This Pirelli Scorpion All Season Plus 3 Tire fits 32-inch tire size - 285/45R22.
Pirelli 3920900
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Installation Info
Installation Time
(approx) 1 Hour
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
What's in the Box
Sponsored