FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$360.00 each / $1,440.00 Set of 4
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Moto Metal |
| Wheel Model | Legacy |
| Wheel Size | 22x9 |
| Wheel Diameter | 22 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Stance | Flush |
| Wheel Offset | 1mm |
| Wheel Backspacing | 5.039 Inch, 128mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 139.7mm (5 x 5.5-Inch) |
| Wheel Weight | 39.6 |
| Wheel Hub Bore Size | 78.10mm |
Moto Metal Legacy Gloss Black Machined 5-Lug Wheel; 22x9; 1mm Offset The Moto Metal Legacy Gloss Black Machined 5-Lug Wheel; 22x9; 1mm Offset brings machined face details that add depth and dimension against the darker base finish to the table, paired with a crisp, contemporary look that pairs naturally with late-model sport coupes and sedans. As part of the Moto Metal lineup, this wheel is engineered and finished to the standards the brand is known for. Swapping to this wheel is one of the most visible changes an owner can make to the look of their build.
The 22x9 Moto Metal Legacy Gloss Black Machined 5-Lug Wheel; 22x9; 1mm Offset is completed in a striking gloss black finish with steel machined accents that will be the envy of everyone. The coating has been thoroughly tested to be able to withstand quite a lot, while looking amazing.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
Application This Moto Metal Legacy Gloss Black Machined 5-Lug Wheel; 22x9; 1mm Offset, with a backspace of 5.039 Inch, 128mm; and bolt pattern of 5 x 139.7mm (5 x 5.5-Inch), positions the wheel correctly relative to the brake and suspension components, which helps preserve alignment and predictable driving manners, and is designed to fit 2009-2018 RAM 1500 models. Sold individually.
Moto Metal MO810BD22903501
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2009-2018 Ram 1500 with 22x9 1mm Wheels