Installation Time
(approx) 30 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
-5% $279.86 each Was $294.59
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Mickey Thompson |
| Tire Model | Baja Legend MTZ |
| Tire Type | Mud-Terrain |
| Tire Size | 33" - 33x10.50R15 |
| Tire Diameter | 33 |
| Tire Load Index | 114 (2601 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | C |
| Tire Tread Depth | 20/32" |
| Tire Revs Per Mile | 615 |
| Tire Weight | 53 |
| Wheel Diameter | 15 |
Top-Notch Functional Design. The Mickey Thompson Baja Legend MTZ Mud-Terrain Tire is a rugged and versatile tire designed to tackle off-road challenges with ease. Available in 33-inch or 33x10.50R15 tire size, it is perfect for various trucks and SUVs. The tire is constructed with a 3-ply sidewall, ensuring excellent durability and resistance to cuts and punctures during demanding off-road adventures. Engineered with a silica-reinforced tread compound, it offers superior traction on both wet and dry surfaces, making it suitable for various weather conditions. The self-cleaning high-void tread pattern and angled shoulder scallops enhance mud and debris evacuation, maintaining optimal grip and preventing slippage in challenging terrains.
Smooth Installation. The Mickey Thompson Baja Legend MTZ Mud-Terrain Tire requires no modifications to be installed.
Application. A Mickey Thompson Baja Legend MTZ Mud-Terrain Tire is expertly manufactured to be suitable with any vehicle.
Mickey Thompson 331186011
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Installation Info
Installation Time
(approx) 30 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
What's in the Box
Sponsored