Installation Time
(approx) 1 Hour
Difficulty Level:
Light to Moderate mechanical skill required.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$349.99 each / $1,399.96 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Mayhem Wheels |
| Wheel Model | Warrior |
| Wheel Size | 20x10 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 10 Inches |
| Wheel Offset | -25mm |
| Wheel Backspacing | 4.516 Inch, 114.7mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 139.7mm (5 x 5.5-Inch) |
Mayhem Wheels Warrior Black Milled 5-Lug Wheel; 20x10; -25mm Offset is a wheel that stands out with its refined design and precision finish, making it a perfect match for vehicles that demand a sophisticated yet aggressive appearance.
This 20x10 Mayhem Wheels Warrior Black Milled 5-Lug Wheel underwent thorough testing to not only look great, but also perform well. For added protection and looks, there is a durable clear coat that withstands the rigors of daily driving.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
Application. This Mayhem Wheels Warrior Black Milled 5-Lug Wheel; 20x10; -25mm Offset, with a backspacing of 4.516 Inch, 114.7mm and bolt pattern of 5 x 139.7mm (5 x 5.5-Inch), is designed to fit 1994-2001 RAM 1500 models. Sold individually.
Mayhem Wheels 8015-2152M
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Installation Info
Installation Time
(approx) 1 Hour
Difficulty Level:
Light to Moderate mechanical skill required.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
What's in the Box
Tech Guides:
Wheel & Tire Fitments For 1994-2001 Ram 1500 with 20x10 -25mm Wheels