FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$532.99 each / $1,065.98 Set of 2
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Wheel Model | 167 |
| Wheel Size | 20x8.25 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 8.25 Inches |
| Wheel Offset | 192mm |
| Wheel Backspacing | 12.184 Inch, 309.5mm |
| Wheel Style | Bullet Hole/Soft 8 |
| Wheel Color | Silver |
| Wheel Finish | Polished, Mirrored |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front Only |
| Wheel Bolt Pattern | 8 x 210mm (8 x 8.26772-Inch) |
ION Wheels 167 Polished 8-Lug Wheel; Front Only; 20x8.25; 192mm Offset Sporting a gleaming silver finish, this wheel adds a touch of elegance and versatility to any truck. Built by ION Wheels, the 167 reflects the brand's commitment to quality craftsmanship and attention to detail. This wheel is a solid choice for truck owners who want to upgrade their look without compromising on durability.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
The 20x8.25 ION Wheels 167 Polished 8-Lug Wheel; Front Only; 20x8.25; 192mm Offset is completed in a striking polished finish that will be the envy of everyone. For added durability and looks, there is a clear coat that can handle the rigors of the road.
Application This ION Wheels 167 Polished 8-Lug Wheel; Front Only; 20x8.25; 192mm Offset features a backspacing of 12.184 Inch, 309.5mm and a bolt pattern of 8 x 210mm (8 x 8.26772-Inch), ensuring a precise and secure fit. These specifications work together to support proper alignment and driving stability. It is designed to fit 2011-2014 Sierra 3500 HD DRW models and is sold individually.
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2007-2014 Sierra 3500 with 20x8.25 192mm Wheels