FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$477.99 each / $955.98 Set of 2
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Wheel Model | 167 |
| Wheel Size | 20x8.25 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 8.25 Inches |
| Wheel Offset | 115mm |
| Wheel Backspacing | 9.153 Inch, 232.5mm |
| Wheel Style | Bullet Hole/Soft 8 |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front Only |
| Wheel Bolt Pattern | 8 x 210mm (8 x 8.26772-Inch) |
ION Wheels 167 Gloss Black 8-Lug Wheel; Front Only; 20x8.25; 115mm Offset Its deep gloss black finish delivers a sleek, aggressive look that complements the lines of any truck. The 167 upholds ION Wheels' reputation for delivering wheels that balance visual impact with reliable build quality. It complements the bold proportions of a truck, adding a purposeful, upgraded appearance to your setup.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
The 20x8.25 ION Wheels 167 Gloss Black 8-Lug Wheel; Front Only; 20x8.25; 115mm Offset is completed in a striking gloss black finish that will be the envy of everyone. For added durability and looks, there is a clear coat that can handle the rigors of the road.
Application This ION Wheels 167 Gloss Black 8-Lug Wheel; Front Only; 20x8.25; 115mm Offset features a backspacing of 9.153 Inch, 232.5mm and a bolt pattern of 8 x 210mm (8 x 8.26772-Inch), ensuring a precise and secure fit. These specifications work together to support proper alignment and driving stability. It is designed to fit 2011-2014 Sierra 3500 HD DRW models and is sold individually.
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2007-2014 Sierra 3500 with 20x8.25 115mm Wheels