Installation Time
(approx) 45 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$407.99 each
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Gladiator |
| Tire Model | X-Comp M/T |
| Tire Type | Mud-Terrain |
| Tire Size | 37" - 37x13.50R20 |
| Tire Diameter | 37 |
| Tire Load Index | 128 (3968 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | F |
| Tire Tread Depth | 20/32" |
| Tire Revs Per Mile | 545 |
| Tire Speed Rating | (Q) Up to 99mph |
| Tire Weight | 78 |
| Wheel Diameter | 20 |
| UTQG Tire Rating | N/A |
| Tire Tread Pattern | Non-Directional |
| Minimum Wheel Width | 9.5" |
| Maximum Wheel Width | 12" |
Aggressive Tire Design. Experience superior traction and handling with the Gladiator X-Comp M/T's aggressive tread pattern. This advanced design bites into the terrain, delivering exceptional grip and stability on slippery surfaces, uneven ground, and challenging weather conditions. Now you can fearlessly navigate treacherous turns and demanding off-road trails, as your tires will maintain their grip and keep you in control.
Installation. This product is easy to install and should take about 30 minutes.
Warranty. There is a limited 30-day warranty on this product.
Application. The Gladiator X-Comp M/T Tire fits 31x10.50R15LT tire fitments.
Gladiator 1932260374
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Installation Info
Installation Time
(approx) 45 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
What's in the Box
Sponsored