Installation Time
(approx) 45 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$372.99 each
Save with Open Box
From $186.50
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Cooper |
| Tire Model | Discoverer Rugged Trek |
| Tire Type | All-Terrain |
| Tire Size | 34" - 315/70R17 |
| Tire Diameter | 34 |
| Tire Load Index | 121 (3197 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | E |
| Tire Tread Depth | 18/32" |
| Tire Revs Per Mile | 587 |
| Tire Speed Rating | (S) Up to 112mph |
| Tire Weight | 67 |
| Wheel Diameter | 17 |
| UTQG Tire Rating | N/A |
| Tire Tread Pattern | Non-Directional |
| Minimum Wheel Width | 8" |
| Maximum Wheel Width | 10.5" |
Cooper 170215007
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Installation Info
Installation Time
(approx) 45 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
What's in the Box
Sponsored