FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$413.00 each / $1,652.00 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Black Rhino |
| Wheel Model | Tembo |
| Wheel Size | 18x9 |
| Wheel Diameter | 18 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Stance | Flush |
| Wheel Offset | 12mm |
| Wheel Backspacing | 5.472 Inch, 139mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Gunmetal, Gray |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 8 x 165.1mm (8 x 6.5-Inch) |
| Wheel Weight | 35.64 |
| Wheel Hub Bore Size | 125.10mm |
Black Rhino Tembo Grayspace 8-Lug Wheel; 18x9; 12mm Offset The Black Rhino Tembo Grayspace 8-Lug Wheel; 18x9; 12mm Offset brings a refined finish that balances style with road-ready durability to the table, paired with a timeless silhouette that suits classic muscle and restomod projects alike. As part of the Black Rhino lineup, this wheel is engineered and finished to the standards the brand is known for. The overall result is a wheel that changes the character of the vehicle as soon as it goes on.
The 18x9 Black Rhino Tembo Grayspace 8-Lug Wheel; 18x9; 12mm Offset is completed in a striking grayspace finish that will be the envy of everyone. The coating underwent thorough testing to be able to withstand the rigors of driving, while looking amazing.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
Application This Black Rhino Tembo Grayspace 8-Lug Wheel; 18x9; 12mm Offset, with a backspace of 5.472 Inch, 139mm; and bolt pattern of 8 x 165.1mm (8 x 6.5-Inch), gives the wheel a fitment geometry that keeps the tire sitting properly within the wheel well and supports consistent handling characteristics, and is designed to fit 2006-2008 RAM 1500 Mega Cab models. Sold individually.
Black Rhino BR037AX18908012
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2002-2008 Ram 1500 with 18x9 12mm Wheels