FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$660.00 each / $2,640.00 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Arena |
| Wheel Model | Violator |
| Wheel Size | 20x10 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 10 Inches |
| Wheel Offset | -18mm |
| Wheel Backspacing | 4.791 Inch, 121.7mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Silver |
| Wheel Finish | Polished, Mirrored |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 8 x 165.1mm (8 x 6.5-Inch) |
| Wheel Weight | 44.33 |
| Wheel Hub Bore Size | 125.10mm |
Arena Violator Milled and Polished 8-Lug Wheel; 20x10; -18mm Offset Its bright silver finish brings a classic, timeless aesthetic that enhances the appearance of any truck. As part of the Arena lineup, the Violator showcases the brand's dedication to both form and function. It complements the bold proportions of a truck, adding a purposeful, upgraded appearance to your setup.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
The 20x10 Arena Violator Milled and Polished 8-Lug Wheel; 20x10; -18mm Offset is completed in a striking polished finish that will be the envy of everyone. For added durability and looks, there is a clear coat that can handle the rigors of the road.
Application This Arena Violator Milled and Polished 8-Lug Wheel; 20x10; -18mm Offset features a backspacing of 4.791 Inch, 121.7mm and a bolt pattern of 8 x 165.1mm (8 x 6.5-Inch), ensuring a precise and secure fit. These specifications work together to support proper alignment and driving stability. It is designed to fit 2001-2006 Sierra 3500 HD SRW models and is sold individually.
Arena A117200082N01817
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2001-2006 Sierra 3500 with 20x10 -18mm Wheels