FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$339.00 each / $1,356.00 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Arena |
| Wheel Model | Mission |
| Wheel Size | 17x9 |
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Offset | 0mm |
| Wheel Backspacing | 5 Inch, 127mm |
| Wheel Style | Simulated Beadlock |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 8 x 180mm (8 x 7.08661-Inch) |
| Wheel Weight | 37.82 |
| Wheel Hub Bore Size | 124.20mm |
Arena Mission Satin Black 8-Lug Wheel; 17x9; 0mm Offset The premium finish on this wheel adds visual depth and character to any truck. The Mission upholds Arena's reputation for delivering wheels that balance visual impact with reliable build quality. This wheel is a solid choice for truck owners who want to upgrade their look without compromising on durability.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
The 17x9 Arena Mission Satin Black 8-Lug Wheel; 17x9; 0mm Offset is completed in a striking satin black finish that will be the envy of everyone. For added durability and looks, there is a clear coat that can handle the rigors of the road.
Application This Arena Mission Satin Black 8-Lug Wheel; 17x9; 0mm Offset features a backspacing of 5 Inch, 127mm and a bolt pattern of 8 x 180mm (8 x 7.08661-Inch), ensuring a precise and secure fit. These specifications work together to support proper alignment and driving stability. It is designed to fit 2015-2019 Sierra 3500 HD SRW models and is sold individually.
Arena A103179018P00001
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2015-2019 Sierra 3500 with 17x9 0mm Wheels