Installation Time
(approx) 30 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$319.99 each
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Features, Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Americus |
| Tire Model | Rugged M/T |
| Tire Type | Mud-Terrain |
| Tire Size | 35" - 35x12.50R20 |
| Tire Diameter | 35 |
| Tire Load Index | 125 (3638 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | F |
| Tire Tread Depth | 17/32" |
| Tire Revs Per Mile | 580 |
| Tire Speed Rating | (Q) Up to 99mph |
| Tire Weight | 66 |
Heavy-Duty Mud Terrain Performance. The Americus Rugged M/T Tire is built for maximum traction and durability in the harshest off-road conditions. Featuring an aggressive high-void mud pattern and robust construction, this tire is designed for trucks and that need dependable off-road grip and rugged endurance. It excels in mud, dirt, rocks, and everything in between.
Construction and Appearance. Engineered with large shoulder blocks for enhanced off-road handling and deep traction, the Rugged M/T also features Thunderbolt stone ejectors in a self-cleaning tread design. Its joint-less spiral nylon over-wraps improve structural integrity, while select larger sizes incorporate three-ply sidewalls for superior puncture and impact resistance. The bold tread pattern gives it an unmistakably tough appearance to match its performance.
Installation. Installation is easy and can be completed by any professional tire shop. The tire mounts to standard 20-inch wheels and is balanced using standard equipment.
Application. This Americus Rugged M/T Tire fits 35-inch tire size to 35x12.50R20LT.
Americus AMD2503
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Installation Info
Installation Time
(approx) 30 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
What's in the Box
Sponsored